Haber

Alman medyasında “Kuzey Akım’ı sabote edenlerin Ukrayna yanlısı olabileceği” iddiası

Alman medyası, Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hatlarının sabote edilmesinin Ukrayna yanlısı bir grup tarafından planlanmış olabileceğini iddia etti.

Kamu yayın kuruluşu ARD ve Zeit gazetesi, soruşturmayı yürüten yetkililerin geçen yıl Ukrayna yanlısı bir grubun Kuzey Akım boru hatlarını sabote ettiğine dair kanıtlar ortaya çıkardığını bildirdi.

Raporda, sabotajı organize eden beş erkek ve bir kadından oluşan grubun Eylül 2022’de kuzey Almanya’daki Rostock’a giderek geçersiz pasaportlarla bir yat kiraladığı ve Kuzey Akım boru hatlarını sabote ettiği iddia edildi.

Soruşturmayı yürüten yetkililerin adı geçen incelemelerde yatın kabininde patlayıcı madde izine rastladığı iddia edilen haberde, yatın Polonya merkezli bir şirket tarafından kiralandığı ve görünüşe göre iki Ukraynalı ile akraba olduğu tezi belirtildi.

Raporda, iki dalgıç, iki dalgıç yardımcısı, bir kaptan ve bir sağlık görevlisinden oluşan grubun geçersiz isimlere sahip pasaportlar kullandığı ancak Alman makamlarının sabotajcıların gerçek kimliklerini ve uyruklarını teyit edemediği kaydedildi.

Faillerin Ukrayna hükümetinin emriyle hareket ettiğine dair hiçbir gösterge yok.

New York Times, adı açıklanmayan ABD hükümet yetkililerine atıfta bulunarak, ABD istihbarat servislerinin saldırıdan Ukrayna yanlısı bir grubun sorumlu olduğuna dair yeni istihbarat aldığını bildirdi.

Haberde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy veya yakın arkadaşlarının olaya karıştığına veya faillerin Ukrayna hükümetinin emriyle hareket ettiğine dair herhangi bir emare bulunmadığı vurgulandı.

Eylül 2022’de Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotaj, Rusya ile Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan boru sınırlarında büyük hasara neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu