Haber

Çin: NATO, Asya-Pasifik’te kargaşa tohumları ekmemeli

Çin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Güney Kore ve Japonya ziyaretlerinde Çin’e yönelik tehdit değerlendirmelerini eleştirerek, onu Asya-Pasifik bölgesinde ideolojik hatlar oluşturarak çatışma çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Stoltenberg’in “Çin kurallara dayalı, açık ve demokratik uluslararası düzene karşı otoriter bir muhalefete öncülük ediyor” değerlendirmesine yanıt verdi.

Stoltenberg’in “Çin tehdidini” abartarak ideolojik çatışma yaratmaya çalıştığını belirten Sözcü Mao, “NATO Avrupa güvenliğindeki rolüne odaklanmalı. Avrupa’da neler yaptığını gördük. Kargaşa tohumları ekmemeli” dedi. Asya-Pasifik’te veya dünyanın herhangi bir yerinde.” dedim.

Çin’in dünya barışı ve istikrarına bağlı olduğunu, jeopolitik rekabet peşinde koşmadığını ve hiçbir ülkeyi tehdit etmediğini savunan Mao, “Asya-Pasifik’te barış, istikrar ve refah, bölge ülkelerinin ortak çabalarıyla mümkün olmuştur. çatışma istemiyor.” terimleri kullandı.

Savunma işbirliği üçüncü tarafları hedef almamalıdır

Bir soru üzerine sözcü Mao, ABD ile Filipinler arasında Amerikan ordusunun ülkedeki 4 askeri üsse daha erişmesine izin veren anlaşmaya da atıfta bulundu.

Savunma ve güvenlik alanındaki işbirliğinin bölge barışı ve istikrarına katkı sağlaması, üçüncü şahısları ve onların çıkarlarını amaçlamaması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“ABD tarafı, bencil çıkarları için sıfır toplamlı oyunlar mantığıyla Asya-Pasifik’teki askeri konuşlandırmasını artırıyor. Bu, bölgede gerilimi artıracak, barış ve istikrara zarar verecek bir gelişme. ABD baskısına ve bunları kullanma çabalarına karşı uyanık olun.”

hocalar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu