Haber

Ethem Sancak: Güler Sabancı’nın önerisiyle fahri konsolos oldum

2006-2010 yılları ortasında Brezilya’nın fahri konsolosluğunu yapan iş insanı Ethem Sancak, Gölge Diplomatlar araştırması kapsamında bu görevi nasıl üstlendiğini, iki ülke ilişkileri için neler yaptığını anlattı. İstanbul’da Brezilya konsolosluğunun olmadığı devirde vazifeye gelen Sancak, fahri konsolos olması için Brezilya’ya yapılan teklifin Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’dan geldiğini söyledi.

DW Türkçe’nin Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nın (ICIJ) takviyesiyle katıldığı Gölge Diplomatlar araştırması kapsamında fahri konsolosluk misyonuyla ilgili ulaşılan Ethem Sancak, Pelin Ünker ve Serdar Vardar’ın sorularını yanıtladı.

Ethem Sancak, ‘Brezilya ile ticari ilişkinizin olmamasına ve ülkenin dili olan Portekizce’yi de bilmemenize karşın neden sizi görevlendirmek istediler?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben Brezilya’ya tekraren gitmiştim, hayvancılık işini incelerken. Tarım işine girecektim. Dünyada ette bir numara Brezilya. Tarımlarını inceliyordum. Eski entelektüel birikimimden ötürü da Brezilya’yı biliyordum. Türkiye’de de (dönemin) Sayın Başbakan’la o zaman yakın bir arkadaşlığımız vardı. Onlar da herhalde bu özelliklerimden dolayı temsil görevini bana teklif ettiler. Beni onlara öneren de orada büyük işler yapan Sabancı Holding’in işvereni hanımefendi. KORDSA (Sabancı Holding’e ait bir şirket) orada büyük işler yapıyor. “İyi temsil edilmek istiyorsanız. Düzgün bir fahri konsolosunuz olsun” diyerek benim ismimi vermiş Güler Sabancı Hanımefendi. O zamanki Brezilya büyükelçisinin bana söylediği kadarıyla. Sormuşlar, soruşturmuşlar. Bu “hem bir iş adamıdır hem etkindir hem de Başbakan’ın sevdiği yakın arkadaşıdır, size de fayda sağlar” diye. Büyükelçi bana o vakit o denli izah etmişti. (Dönemin) Cumhurbaşkanı Abdullah Beyefendi o da “İyi olur” deyince, Başbakan da “Çok iyi olur” deyince işte misyonu üstlendik.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu