Haber

ABD, Brezilya’nın Amazon Fonu’nu destekleyecek

BUENOS ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, Brezilya’nın yağmur ormanlarında sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için oluşturduğu Amazon Fonu’nu desteklemeye kararlı olduklarını belirtti.

Kerry, Brezilya Çevre Bakanı Marina Silva ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ne kadar katkıda bulunacaklarına dair belirli bir rakamdan bahsetmeden Brezilya’nın Amazon Fonu’nu desteklemeye kararlı olduklarını söyledi.

ABD Kongresi’nin ihtiyaç duyulması halinde ilgili fonları takviye edeceğini belirten Kerry, ABD Senatosu’nda 4,5 milyar dolar ve Temsilciler Meclisi’nde 9 milyar dolar değerinde fonların yer aldığı iki yasa tasarısının gündemde olduğunu belirtti.

Kerry, “Bu (iklim değişikliği) partiler üstü bir mesele olsa da, bunu başarmak için mücadele etmemiz gerektiğini biliyoruz” dedi. sözünü kullandı.

Bakan Silva, Kerry’ye desteğinden dolayı teşekkür etti ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için kurulan fon kapsamında gelişmekte olan ülkelerden mali destek alınabileceğini hatırlattı.

Amazon Fonu’nun kaynaklarının yönetiminin Brezilya’nın sorumluluğunda olacağının altını çizen Silva, iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmek için 2015’te yürürlüğe giren görev gücünü yeniden faaliyete geçirdiklerini de duyurdu.

Kerry ve Sekreter Silva, iklim değişikliğiyle mücadele etme ve küresel ısınmayı 1,5 santigrat derecede tutma sözü verdi.

habercilimli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu