Haber

Lübnan, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşüne yeşil ışık yaktı

BEYRUT, 1 Ağustos (Xinhua) — Lübnan Göç ve Mülteciler Bakanı İsam Sharafeddin, Suriye’nin ilk aşamada Lübnan’da yerinden edilmiş 180 bin Suriyeli mültecinin dönüşüne yeşil ışık yaktığını söyledi.

Lübnan merkezli Al-Nashra haber sitesinin Salı günü bildirdiğine göre Sharafeddin, “Suriye hükümeti ile ÜİYOK’ler krizini güvenli bir şekilde çözmek için bir anlaşmaya vardık.” dedi.

Sharafeddin, “Bu, Suriye tarafıyla karşılıklı güveni ve yerinden edilenlerin güvenli dönüşü konusunda geçen yıl varılan anlaşmaya olan bağlılığı ifade ediyor.” eğitim.

Bakan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Suriye ile üçlü bir komite kurulmasını önerdiğini ancak bu önerinin Suriye’deki istikrarsızlık gerekçesiyle reddedildiğini belirtti.

UNHCR verilerine göre Lübnan, dünyada kişi ve kilometrekare başına en fazla mülteci düşen ülke konumunda.

Lübnan hükümeti tarafından açıklanan istatistiklere göre, nüfusu 5,5 milyondan fazla olan ülkede yaklaşık 2 milyon Suriyeli mülteci yaşıyor.

Lübnan hükümeti, uzun yıllardır en kötü sosyoekonomik krizle karşı karşıya olan ülkenin artık mültecilerin artan ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmadığını belirterek, Suriyeli mültecilerin dönüşü konusunda ısrar ediyor.¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu